ارسال پاسخ 
چطور سهام خود را در شرکت با مسئولیت محدود منتقل کنیم؟
12-16-2018, 10:09 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-31-2019 11:52 AM، توسط moghaddam.)
ارسال: #1
Rainbow چطور سهام خود را در شرکت با مسئولیت محدود منتقل کنیم؟
اگر یکی از اعضای شرکت با مسئولیت محدود هستید، خوب است با راهکارهای نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود آشنا شوید. برای انتقال سهم‌الشرکه خود به فرد دیگر، چه کارهایی باید انجام بدهید؟ چه محدودیت‌ها و مزایایی برای این انتقال وجود دارد؟ در این مطلب، چگونگی این نقل و انتقال را بررسی می‌کنیم.
تفاوت سهام و سهم الشرکه
در ابتدا خوب است ببینیم سهم الشرکه چیست؟ در شرکت‌های سهامی، مبلغ شرکا به قطعات مشخصی به اسم سهام تقسیم می‌شود. مثلا شرکتی را فرض کنید که مبلغ سهام آن ۱۰۰۰ تومان باشد. شخصی که ۱۰۰۰۰ تومان آورده داشته باشد، در این شرکت ده سهم خواهد داشت.

اما خوب است بدانید این نوع تقسیم بندی در شرکت‌های با مسئولیت محدود وجود ندارد. در واقع سهم الشرکه، مبلغ آورده‌ی یک شریک به شرکت است. مثلا شرکت با مسئولیت محدودی را تصور کنید. مبلغی که یک شریک به شرکت آورده، ۱۰۰۰۰ تومان است. در این حالت گفته می‌شود مبلغ سهم الشرکه این شریک ۱۰۰۰۰ تومان است.
شرکت با مسئولیت محدود
برای آشنایی با شرایط نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود ابتدا خوب است تعریف این شرکت را بدانیم. یکی از پرطرفدارترین انواع شرکت، شرکت بامسئولیت محدود است. جالب است بدانید، پس از شرکت سهامی خاص، این نوع با آماری نزدیک به ۵۸۰ هزار شرکت مسئولیت محدود، در رده دوم محبوبیت ایستاده است. زیرا همان‌طور که از اسم شرکت پیداست، مسئولیت شما در مقابل طلبکاران شرکت‌تان اندک است.

در ماده ۹۴ قانون تجارت، در تعریف شرکت با مسئولیت محدود آمده است:

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است.

مزیت این شرکت نسبت به شرکت سهامی خاص در این است که شما با حداقل ۲ شریک نیز می‌توانید اقدام به ثبت شرکت کنید. و هم‌چنین حداقل سرمایه مورد نیاز، برای ایجاد این شرکت در قانون ذکر شده است. پس اگر سرمایه‌تان اندک است، ثبت این شرکت برای شما مناسب است.

شرایط نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود
در ماده ۱۰۲ قانون تجارت، شرایط نقل و انتقال شرکت با مسئولیت محدود ذکر شده است:

سهم الشرکه شرکاء نمی‌توانند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال اعم از با اسم و یا بی اسم و غیره درآید سهم الشرکه را نمی‌توان منتقل به غیر نمود مگر با رضایت عده از شرکاء که لااقل سه ربع سرمایه متعلق به آنها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشند.


یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان